دریاچه الیمالات در نور

13تیر 1401
0 نظر

به هرکدام از دریاچه‌های ایرانی که سر می‌زنید، طبیعتی در مقابل‌تان قرار می‌گیرد که همتای آن را جایی نخواهید دید؛ پهنه‌ای آبی که بر فرش زمین گسترده شده است و باشکوه و آرامشی خاص خودنمایی می‌کند. یکی از این دریاچه‌های دیدنی، دریاچه الیمالات است؛ دریاچه‌ای تماشایی که هیچ‌ چیز در برابر این زیبایی به چشم‌تان نخواهد آمد. خنکای آب، سرسبزی جنگل، شکوه آسمان، نور ملایم خورشید و سکوتی وصف‌ناپذیر در الیمالات در انتظار شما است. 

این بار به سراغ جنگل‌های سرسبز شمال می رویم که دریاچه الیمالات در آن قرار دارد، یکی از جاهای دیدنی مازندران. از کنار شهرستان نور می‌گذریم و به سمت جنگل کشپل می‌رویم. در انبوه جنگل دریاچه زیبایی قرار دارد. این مکان به عنوان یک سد در نظر گرفته می شود اما برای مردم محلی به دریاچه الیمالات معروف است. این سد در ارتفاع 125 متری از سطح دریا واقع شده است. بسیاری از گردشگران از سایر نقاط کشور برای بازدید از این قطعه زمین شگفت انگیز می آیند.

در مسیر دریاچه الیمالات

شهرستان نور مقصد ماست همان که زیباترین جاذبه های گردشگری مازندران را در خود دارد. دریاچه الیمالات جاده مخصوص به خود را دارد بنابراین هدف رسیدن به آن جاده است. جلو می رویم تا به یک تکه جاده زیبای پیش رویمان میرسیم، جاده پر از درخت است. آفتاب بسیار تلاش می کند تا راهی از میان شاخه ها و برگ ها پیدا کند، اما موفق نمی شود.

هوای خنک با بوی علف و خاک آمیخته شده است. مسیر آنقدر دیدنی است که ما را مجبور می کند ماشین را متوقف کنیم و از محیط اطرافمان عکس بگیریم. ادامه می دهیم و بعد از مدتی صدای آب از دریاچه می شنویم. مسیر به قدری دیدنی و دلپذیر است که بسیاری از گردشگران شمال ترجیح می دهند در آنجا پیاده روی کنند.

ماشین ها را در قسمت های پایین، پارک و رها می کنند و بقیه راه را پیاده می روند تا از مناظر لذت ببرند و یکی از بهترین جا های دیدنی مازندران را از نزدیک ببینند. در راه بار ها تور گردشگری می بینیم که با ما در امتداد جاده حرکت می کنند و این خبر از دیدنی بودن دریاچه الیمالات می دهد. در این سفر افراد زیادی با یکدیگر آشنا می شوند، شروع به صحبت می کنند و با هم به قدم زدن در کنار دریاچه ادامه می دهند، حتی ممکن است برای مادام العمر با هم دوست شوند.

در این مرحله به یک پل زیبا می رسیم، پلی که به عنوان بهترین جاذبه گردشگری شمال، قابل شناسایی است. تقریباً همه گردشگران برای لحظه ای توقف می کنند و عکس می گیرند. از پل رد می شویم و به راه ادامه می دهیم. ناگهان بعد از آن همه درخت و جاده، منظره وسیعی از دریاچه در مقابلمان نمایان می شود. به معنای واقعی کلمه نفس گیر است. ما به مقصد رسیدیم. این دریاچه الیمالات است.

دریاچه الیمالات بر روی نقشه

قایقرانی در دریاچه زیبای الیمالات

حالا که به اینجا آمده ایم، حالا که در یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نور هستیم، نمی توانیم بدون قایق سواری دریاچه را ترک کنیم. جاذبه اصلی دریاچه قایق سواری است، چه با قایق موتوری و چه با قایق پدالی سنتی. اگر علاقه مند هستید می توانید به راحتی یکی از قایق ها را اجاره کنید و در حین تماشای مناظر اطراف درست زمانی که درون قایق نشسته اید، از خنکی هوا و قطرات آب روی صورت خود لذت ببرید.

اگر برای تفریح و ساعت ها خیره شدن به طبیعت، به اینجا آمده اید، سوار یکی از قایق های پدالی شوید، آنگاه به سادگی از شلوغی کنار دریاچه دور شوید، نگرانی ها و مشکلات خود را رها کنید و غرق در آرامش شوید. نکته جالب این است که همزمان که با قایق رانی از دریاچه فاصله می گیرید هیچ چیزی نمی شنوید، تنها سکوت و آرامش است که در آن لحظه شما را احاطه کرده است.

امکانات دریاچه الیمالات

خوشبختانه امکانات رفاهی متعددی از جمله پارکینگ، رستوران، فروشگاه، سرویس بهداشتی، شهربازی کوچک و آلاچیق برای راحتی حال گردشگران تعبیه شده است. همچنین اگر به ماهیگیری و قایق‌سواری علاقه‌مند هستید، تجهیزات و وسایل مورد نیاز را می‌توانید در همین مکان تهیه کنید. قایق‌سواری روی این دریاچه‌ و تماشای طبیعت زیبای اطراف آن تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.

عکاسی از زیبایی‌های الیمالات

همانطور که قبلاً گفتیم، موقعیت های متعددی در این جاذبه گردشگری نور وجود دارد که می توانید در آن ها عکس بگیرید. جاده منتهی به دریاچه بسیار زیباست، همچنین خود دریاچه ارزش تصویربرداری دارد. بدون گرفتن عکس و ارسال آن در اینستاگرام نمی توانید به خانه بروید. گوشی خود را بردارید و این لحظات دیدنی را ثبت کنید. درختان حال و هوای خاصی دارند و انعکاس آنها در آب می تواند زیبا باشد. می توانید در حوالی دریاچه الیمالات، چندین مکان مناسب برای گرفتن یک سلفی عالی پیدا کنید.

الیمالات و صید ماهی

یکی از جاذبه های گردشگری نور که بسیاری از مردم محلی و حتی بسیاری از گردشگران در آن شرکت می کنند ماهیگیری است. اگر به ماهیگیری علاقه دارید وسایل خود را بردارید و به دریاچه بروید. از مناظر زیبا لذت ببرید و توأمان به ماهیگیری بپردازید. می توانید انواع ماهی مانند قزل آلا و کپور معمولی را صید کنید.

بهترین زمان بازدید از دریاچه الیمالات

برای بازدید از دریاچه الیمالات می‌توانید روی تمام فصول حساب باز کنید؛ البته در طول فصل زمستان و پاییز نباید انتظار سرسبزی بهار و تابستان را داشت. با این وجود پاییز را می‌توان یکی از زیباترین فصل‌‌ها و حتی شاید زیباترین فصل سال برای تماشای دریاچه نامید.

همه ملک می فروشند ما آینده

لینک اینسگرام و آپارات املاک ویلای من

پیام بگذارید