مشکلات ساخت فوری ویلای شمال

20تیر 1401
0 نظر

وقتی سرعت مهم می‌شود، لاجرم، کیفیت قربانی خواهد شد، آنچه در ویلای من بدان خواهیم پرداخت، اشتباهاتی است که با ساخت فوری ویلا، سبز می شوند. چند سالی است که تورم و شرایط اقتصادی، مردم را به سمت ساخت ویلای شمال سوق داده است که این رونق، اشتهای تقریباً سیری ناپذیر مردم را برای ساخت و سازهای جدید تغذیه می کند.

بنابراین همچون یک دومینو، ما دائما شاهد افزایش ویلا های ساخته شده در کرانه خزر و حوالی شهر های شمالی هستیم. قیمت ویلای شمال به سرعت در حال افزایش است، شرایط وام مسکن چندان جالب نیست، و سازندگان ویلای شمال به امید کسب سود فوری، دست به تولید هرچه سریع تر خانه و ویلاسازی می زنند.

برای همگام شدن با سرعت دیوانه‌وار ساخت و ساز، قطعاً اصول زیر پا گذاشته می شود. سازندگان بر پیمانکاران فشار می آورند تا ارزان و سریع بسازند. پیمانکارانی که برای پیشبرد سریع کار دست به دامان پیمانکاران فرعی می شوند، گاهی تیم هایی از کارگران غیر ماهر را برای انجام کارهای حیاتی مانند ریختن فونداسیون ها، نصب کردن پنجره ها و سقف ها استخدام می کنند. کمبود مصالح ساختمانی با کیفیت منجر به جایگزینی نمونه های ارزان و ناپایدار در ساخت ویلای شمال می شود.

گاهاً در شمال چنان سرعت ساخت و ساز بالا می رود که بنظر می رسد مهندسان ناظر ساختمان به قدری از نظر زمان در تنگنا هستند که ممکن است به بررسی‌های لحظه‌ای اتکا کنند و نقص‌های جدی طراحی و ساخت را نادیده بگیرند. این طور به نظر می رسد که در میان تمام ویلاها و ساختمان هایی که سریعاً ساخته می شوند، حداقل دو عیب مشترک وجود دارد:

1) ترک خوردن فونداسیون و عیوب ساختاری مهم

2) نشتی سقف

اگر گمان می کنید خرید ویلای شمال، اولویت و هدف اصلی است در ادامه با ما باشید تا با اشتباهات جدی و رایجی که در ساخت فوری ویلای شمال رخ می دهد آشنا گردید.

- نشتی سقف ویلای ساخته شده

یکی از رایج ترین مشکلات ناشی از ساخت و ساز سریع  ویلای شمال، نشتی سقف است، پشت بام ها بخش های پیچیده ای هستند. ساختن یک سقف ایمن و ضد آب بسیار بیشتر از میخکوب کردن آجر و بلوک است. اول از همه، شیب سقف باید به اندازه ای باشد که آب را حداقل شش اینچ (15.24 سانتی متر) از خانه دور کند، برخی از کارهای ساختمانی خیلی سریع از مرحله طراحی عبور می کنند و به طرح ترسیم شده برای سقفی با ظواهر چشم نواز، اما زهکشی ضعیف چراغ سبز می دهند.

ثانیاً، شما نمی توانید در مواد ضد آب که در زیر شینگل (پوششی ارزان برای سقف شیبدار)، در سقف های شیبدار قرار می گیرند صرفه جویی کنید. پیمانکاران واجد شرایط، یعنی پیمانکار ساخت ویلایی که حرفه ای فرآیند ساخت ویلای شمال را پیش می برد، برای سقف در تمامی نقاط آسیب پذیر یک لایه فلزی نصب خواهند کرد که فلاشینگ نام می گیرد.

فلاشینگ در پروسه سقف ساخت ویلای شمال

فلاشینگ که به ورقه ها یا پنل های فلزی مسطح و راه راه اطلاق می شود به عنوان درزبندی، روی درزهای موجود در ساختار سقف، محل هایی که دو طرف سقف شیبدار به هم می رسند و اطراف بخش های در آستانه تخریب سازه مانند دودکش ها و دریچه ها قرار می گیرند. پیمانکار بی تجربه یا عجول ممکن است از فلاشینگ صرف نظر کند، زیرا به هر حال استفاده از شینگل در سقف های فلزی، آنها را پنهان می کند.

همچنین شکایاتی در مورد پیمانکارانی دریافت شده است که از نصب یک لایه محافظ قبل از میخکوبی شینگل ها غفلت کرده اند، بدون این پشتوانه و لایه محافظتی، نفوذ آب از درزها به اتاق زیر شیروانی آسان است که منجر به آسیب پرهزینه آب و حتی تجمیع میکروب های قارچی می شود. در حالی که به نظر می رسد در مورد نشتی سقف به اندازه کافی صحبت کرده ایم، بیایید به یکی دیگر از علائم ساخت ویلای شمال بدون دقت و عجولانه نگاه کنیم: پنجره های معیوب.

- پنجره‌های معیوب

ضعف پنجره ها می تواند منجر به مشکلات زیادی شود: نشتی، مه گرفتگی، عدم عبور نور و گیر کردن شیشه های پنجره. همچون سقف، نصب پنجره به هنگام ساخت ویلای شمال، نیز امری چند مرحله ای است که نیاز به مهارت تخصصی و لایه هایی از مواد آب بندی دارد. در دوران رونق ساخت‌وساز که همه برای ساخت ویلای مازندران عجله و شتاب دارند، پیمانکاران برای یافتن کارگران واجد شرایط تلاش می کنند اما به محض این که مواد با کیفیت بالا کمیاب گردد، آن‌ها کار را با حضور متریال ضعیف تر پیش می برند، برای نصب صحیح یک پنجره مقاوم در برابر آب و هوا، دو طرف و بالای پنجره باید با ماده درزبند فلاشینگ لاستیکی که شبیه نوارهای غول پیکر است، مهر و موم گردد.

ابتدا طرفین یعنی دو طرف راست و چپ پنجره، ورقه های درزبند زده می شود، سپس نواری برای محافظت بیشتر در برابر چکه های آبی که از بالا به پایین می آیند، در قسمت بالایی پنجره اعمال می گردد. جالب اینجاست که نیازی نیست قسمت پایین پنجره آنقدرها محکم بسته شود، ایده پشت این اتفاق این است که جاذبه همیشه آب را به پایین ترین نقطه می کشاند، بنابراین با باز گذاشتن پایین قاب پنجره بصورت نسبتاً “باز”، هر آبی که در آن قسمت جمع شده می تواند به سادگی تخلیه شود. عموما در مورد ویلاهای معیوب و دچار مشکل، گزارش هایی که ارائه می شود، بیشترشان از پنجره های معیوب و مشکل دار گلایه دارند، پنجره هایی که به طور نامناسب و بدون استفاده از فلاشینگ یا عایق فوم نصب شده اند به همین خاطر از نظر محفاظتی بسیار ضعیف عمل می کنند.

هنگامی که رطوبت به خانه نفوذ می کند، مواد چوبی نرم و متورم می شوند، دیوارها برآمده و ترک می خورند، قارچ های ساختمانی رشد می کنند و خریداران ویلای شمال حس شرجی و رطوبت بدی را تجربه می کنند، این اتفاق در شمال با بارش های فراوان و شرجی زیاد، معضل جدی تر و شدیدتری است به همین دلیل است که حضور هر پیمانکار ساخت ویلا هرگز کار درستی نیست.

- مملو شدن زیرزمین از آب

به عنوان یک صاحب خانه، احتمالاً شما نیز با ما هم عقیده اید که مناظر کمی وجود دارد که به اندازه یک زیرزمین پر از آب قهوه ای تیره، بیمارکننده باشد. مهندسان ساختمان از “نفوذ آب” در بسیاری از ویلاها و آپارتمان های تازه ساخته شده شکایت دارند. شاید گاهی سیلاب و پر شدن زیرزمین از آب ناگزیر باشد مثل وقوع برخی از سیلاب ها که نتیجه طوفان های سیل آسا و رودخانه های طغیان کرده است و واقعا اجتناب ناپذیر است.

اما در بسیاری از موارد، مملو شدن زیرزمین از آب، تقصیر طبیعت و رخدادهای طبیعی نیست. این اتفاق به دلایل پیمانکاری است، به علت اینکه چیزی به نام پایه ضد آب وجود ندارد. اگر آب در اطراف پایه های فونداسیون جمع شود، به دلیل فشار هیدرواستاتیک در نهایت رطوبت را از طریق ترک‌ها و شکاف‌های موجود وارد می‌کند. با این حال، با طراحی ویلای شمال به صورت حرفه ای و مواد مناسب، یک پیمانکار با کیفیت می تواند آب را به طور کلی از دیوار های فونداسیون دور نگه دارد.

وقتی پیمانکار ویلای شمال عجله می کند!

یک زیرزمین خشک با درجه بندی دقیق ویلای شمال شروع می شود. اگر پیمانکاری عجله داشته باشد، ممکن است برای بولدوزر کردن خاک وقت نگذارد تا آب همیشه از خانه دور بماند و به سمت فونداسیون حرکت نکند. در مرحله بعد، شما باید ناودان های پشت بام و دهانه های پایینی را که باعث می شود آب باران دور از پایه ساختمان ویلا جمع گردد، نصب کنید در غیر اینصورت، اجازه داده می شود که آب باران مستقیماً از پشت بام به زمین برود و درست در کنار پایه های فونداسیون جمع گردد. در یک کار ساخت و ساز عجولانه، نادیده گرفتن آبراهه ها بسیار آسان و لذت بخش است، اما می تواند منجر به آسیب های پرهزینه شود.

از طرفی، در زیر سطح و کف ویلا، پایه های فونداسیون باید توسط یک لایه ضخیم معمولاً شن، پوشانده شود. هنگامی که آب آزادانه جریان دارد، به جای حرکت افقی، مستقیماً به پایین تخلیه می شود. استفاده از شن مرغوب در ساخت ویلای شمال، تضمین می کند که تمام آب های زیرزمینی مستقیماً توسط یک سیستم حاوی لوله تخلیه سوراخ‌دار که در زیر زمین قرار دارد، از بالا دریافت می شود و سپس به فاضلاب یا یک پمپ مخزن برده می شود. لازم به توضیح است که عدم استفاده از متریال مناسب و مواد پرکننده خوب، باید انتظار آبگیری زیرزمین را داشت حتی در ارتفاعات و مناطق خشک.

- فونداسیون ترک خورده

یک فونداسیون ترک خورده می تواند ویلای شما را برای زندگی غیرممکن کند، وقتی خانه های تازه ساخته شده شروع به تکه تکه شدن می کنند این بدان معناست که فونداسیون و بخش پایه ای ساختمان دچار مشکل شده است. این اتفاق زمانی صورت می گیرد که پیمانکار ساخت ویلای شمال بدون آزمایش صحیح خاکی که در آن پایه ها ریخته شده، دست به قرار دادن فونداسیون ها زده است.

این جاست که ضرورت تیپ بندی خاک و نوع مصالح استفاده شده در ساخت ویلای شمال عیان می شود، معلوم است که خاک رسی سنگین در زمستان و روزهای بارانی منبسط می شود و در آفتاب سوزان تابستان منقبض می شود و پایه های فونداسیون را به هم می زند و موجب ترک خوردگی آن ها می شود، از این رو استخدام پیمانکار کاربلد واقعا حائز اهمیت است.  

شکاف‌ها و ترک های ایجاد شده از میان دیوارها و کف کاشی‌ها پخش می‌شوند و تا جایی پیش می روند که به وضوح صدای ترک برداشتن دیوار توسط ساکنین ویلا شنیده می شود. بنابراین این پایه های ترک خورده یکی دیگر از مشکلات رایج مرتبط با ساخت و ساز بسیار سریع ویلای شمال است.

علت ترک خوردگی فونداسیون ویلای شمال

گاهی اوقات، سازندگان یا پیمانکاران ساخت ویلا، برای انجام آزمایش های خاک وقت نمی گذارند و خروجی همین می شود که به آن اشاره کردیم، در برخی موارد دیگر، از آرماتورهای میلگردی که در ساخت دیوارهای فونداسیون بتنی استفاده می شود، کم می‌کنند، عاملی که در تسریع فرآیند ترک خوردگی ساختمان بسیار تاثیر دارد.

اگر سازنده عجله داشته باشد، ممکن است به اندازه کافی خاک در قسمت های زیرین ساختمان جهت پر شدن قرار ندهد، به این معنی که خانه تا مدت ها پس از اتمام آن به “ته نشین شدن” ادامه می دهد. بیایید لیست خود را با یکی از بدترین چیزهایی که ممکن است در زمان عجله سازندگان ویلای شمال، اشتباه پیش برود، تمام کنیم: کپک دیوار.

- شیوع کپک در ساختمان ویلا

کپک بخش مهمی از نظم طبیعت است که به تجزیه مواد آلی و بازگشت مواد مغذی به خاک کمک می کند. اما هیچ چیز طبیعی در مورد کپک زدن خانه شما وجود ندارد در واقع این پروسه و اتفاق در ویلا اصلاً طبیعی نیست. گونه‌های خاصی از کپک در ساختمان ها منتشر می شوند که در صورت بلعیدن می‌توانند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند اما حتی آلرژی به کپک‌های رایج‌تر نیز می‌تواند منجر به علائمی شبیه تب یونجه، سرگیجه و بثورات پوستی شود. هاگ های کپک توسط باد حمل می شوند و در محیط های مرطوب تولید مثل می کنند.

درگیری ویلای شمال با کپک با رشد ساخت و ساز

در طول سال های رونق ساخت و ساز، زمانی که مصالح برای ساخت ویلای مازندران، کمیاب و زمان کم می شود، سازندگان ویلای شمال گاهی اوقات به استفاده از تخته سه لایی (چوب سه لایی) مرطوب متوسل می شدند و قبل از اینکه فرصتی برای خشک شدن داشته باشد، آن را در پشت دیوار خشک مهر و موم می کردند. بر خلاف چوب های سخت مانند سدر و بلوط، تخته سه لایی و سایر مواد ساختمانی فرآوری شده حاوی هزاران قند طبیعی هستند که جشنی برای کپک هاست حتی در ویلا های جدید، هرجا که رطوبت نفوذ کند و در نواحی مهر و موم شده هم رطوبت شروع به تبخیر می کند، در نتیجه کپک به سرعت رشد می‌کند.

اگر لوله ها به خوبی عایق بندی نشده باشند، هر تجمیع آبی یک فرصت اساسی برای جشن کپک هاست، اگر اتاق زیر شیروانی تهویه کافی نداشته باشد، حتی کوچکترین نشتی می تواند جنگلی از کپک ایجاد کند. اگر مجرای گرمایش و تهویه مطبوع به درستی مهر و موم نشده باشند، می‌توانند اسپورهای کپک را در سراسر خانه حمل کنند و مواد آلرژی‌زا را به ساکنانی که از وضعیت اطلاع ندارند منتقل کنند.

آیا صاحب ویلایی سریع ساخته شده هستید؟

به زعم تمام معایبی که لیست کردیم تنها در برخی موارد خاص و بنا به ضرورت شرایط می توان به ساخت فوری ویلای شمال ایمان آورد و خاطر جمع بود که همه چیز در نهایت کیفیت صورت گرفته. شما چه تجربه مشابهی در این خصوص دارید؟ آیا موارد لیست شده برای شما آشناست یا مورد جدیدی وجود دارد که بخواهید با ما در میان بگذارید.

همه ملک می فروشند ما آینده

لینک اینسگرام و آپارات املاک ویلای من

پیام بگذارید